Hoppa till innehåll

Pressmeddelande: nej till ny upphovsrättslagstiftning

  • av

– Jag välkomnar att parlamentet idag röstade nej. Nu har vi möjligheten att förbättra förslaget, inför nästa sammanträde i september, säger Gunnar Hökmark.

– Upphovsrätten behöver reformeras och anpassas efter hur människor i dag tar del av information och kultur, men inte på ett sätt som minskar tillgängligheten eller inskränker på användarens frihet och möjlighet att dela och använda sig av information och kunskap.

– Förslaget som det ser ut nu skapar otydligheter och riskerar att sätta käppar i hjulet för det moderna informationssamhället. Det innebär omfattande krav på plattformar som inte står i proportion till vad man vill uppnå och riskerar därför att mot användarnas intressen försvåra för ett öppet och dynamiskt internet. Förslaget behöver omarbetas för att inte underminera tillgängligheten för information och nyheter genom digitala tjänster och plattformar.