Noterar att MP nu omfamnar Vänsterpartiet och förklarar det regeringsdugligt. Det är mer än vad Magdalena Andersson hittills har velat göra. Hon har snarare hållit öppet för att ett parti infekterat av antisemitism, hat och våldsromantik kan bli regeringsdugligt efter en ”resa” – en resa som troligen inte blir längre än ytterligare en månad av avslöjanden om den revolutionära romantiken bland Vänsterpartiets ledande företrädare.
Socialdemokraternas blundande inför Vänsterpartiets extremism ska ses mot bakgrund av att partiet självt in i det sista blundade för den omfattande antisemitismen inom socialdemokratin i Malmö, särskilt inom SSU. Andersson blundade också när hon försvarade Jamal El-Haj efter avslöjandena om hans kontakter och möten med företrädare med kopplingar till Hamas. Det gjorde hon dessutom efter Hamas massaker den 7 oktober 2023.
Detta blundande innebär att Socialdemokraterna inte drar de gränser som ett ansvarstagande parti måste dra för att trovärdigt kunna bekämpa den antisemitism som i dag har blivit ett uppenbart hot i vårt samhälle.
Miljöpartiet har blundat tidigare, bland annat när Mehmet Kaplan tilläts få framträdande positioner trots sina kopplingar till extrema grupper. Uppenbarligen blundar partiet även nu, när det gäller företrädare som går i bräschen för sharialagsbaserad verksamhet i Sverige.
Men att efter alla avslöjanden förklara Vänsterpartiet regeringsdugligt är ett betydligt längre steg. Företrädare för Vänsterpartiet har i en centralt samordnad aktion skickat brev med stöd till fängslade terrorister som dömts för delaktighet i bombdåd och mord på civila. Till detta kommer alla de enskilda företrädare som på olika sätt har hyllat Hamas och terrordåden förutom att man ställt sig bakom krav som innebär eliminering av den judiska staten Israel.
Miljöpartiets steg att omfamna V ställer också partiets syn på invandringen i ett nytt ljus. Om man inte betraktar den växande och våldsbejakande antisemitismen i vårt samhälle som ett hot, kan man heller inga sätta nödvändiga gränser för migrationspolitiken. Mp och V vill båda driva fram en återgång till tidigare omfattning av flyktinginvandring.
Det är ett allvarligt steg i synen på V som MP nu har tagit. Risken är att även Socialdemokraterna nu tar steget fullt ut, i stället för det halva steg som Andersson tidigare tagit genom att inte utesluta att företrädare för våldsromantiken kan bli svenska ministrar och styra landet.
När man blundar gör man sig medskyldig. När man omfamnar extremismen gör man sig ansvarig.
