Det var rädslan och skråtänkande som präglade debatten om det nya tjänstedirektivet. Och det var rädslan för de nya medlemsländerna som präglade ledamöterna från Frankrike, Belgien och Österrike, för att ta några av de delegationer som var mest emot att binda Europa samman i en fri och öppen tjänstehandel.
Likväl så tas nu det första steget för att förenkla tjänstehandel. Även socialisterna var med på detta, just på grund av argumentet att en friare tjänstehandel ger fler jobb.
Men å andra sidan vill de uppenbarligen inte ha så mycket mer av nya jobb för de var utomordenligt måna om att exkludera den ena och andra sektorn. Säkerhet, transporter, bemanningsföretag, kultur, bostadsföretag, hälsa, spel och audiovisuella tjänster är några av de viktigaste undantagen som socialisterna har drivit igenom. Så det blir färre nya jobb, tack vare socialister som rapportören i Europaparlamentet Gephardt, socialdemokraterna Segelström och Andersson. De var för ett tjänstedirektiv eftersom det skulle ge högre tillväxt och fler jobb men ville inte ha för mycket eftersom de är rädda för förändringar som drabbar socialdemokratins maktbas.
Nu blev det trots allt ett genombrott. I grunden gäller ursprungslandsprincipen men under namnet principen om frihet att erbjuda tjänster. Det kommer att bli lättare att sälja tjänster i andra länder. Men Europa fick inte den injektion av konkurrenskraft och dynamik som vi hade behövt.
Nu kommer arbetet fortsätta i kommissionen och i rådet. Frankrike med flera som har agerat mot kommer att möta de länder som tror på handel över gränserna. Det kanske blir ett beslut redan till vårens toppmöte. I så fall är det bra och i så fall kommer det bara komma till genom att Frankrike ger sig.
Det vi nu ser i praktisk politik är att de länder som länge har kallat sig kärnan för Europasamarbetet har blivit bromsen.
Det får bli andra länder som driver på. Och andra politiker än socialisterna. De har blivit en motståndsrörelse mot förändring och samarbete över gränserna. Men Europa har likväl fått ett tjänstedirektiv som kommer att öppna dörrar och en ny utveckling.
