Hoppa till innehåll

Hökmark om ett europeiskt försvarsindustriprogram

  • av

Gunnar Hökmark deltog i dag i industriutskottets diskussion och debatt om förslaget att etablera ett utvecklingsprogram för europeisk försvarsindustri. Förslaget, som Kommissionen presenterade tidigare i år, innebär en budgetram på 500 miljoner euro till stöd för utveckling och innovation och ska investeras i gemensamma projekt med företag från två eller fler medlemsstater.

Hökmark underströk behovet av att ställa om fokus till att handla om hur Europa kan bli ett globalt centra för försvarsindustriell samverkan och utveckling, i stället för att isolera europeisk försvarsindustri och göra sig oberoende av andra länder.

Europa behöver samverka med strategiska partners utanför Europa för att stärka sin egen konkurrenskraft, påpekade Hökmark.

─ Vi måste säkerställa att Europa har tillgång till spjutspetsteknologi och bästa möjliga förmågor. Det viktigaste är inte att det är enbart europeiskt, utan att utvecklingen och kunskapen finns i Europa.