Hoppa till innehåll

Regeringspartierna bör fortsätta styra med stöd av C och SD

  • av

GP debatt, publicerad den 28 september 2026

För det första, blev Socialdemokraterna mindre än någonsin sedan den allmänna rösträttens införande. För det andra, fick det samlade vänsterblocket i Sverige ett av sina sämsta resultat genom tiderna.

För det tredje, fick Sveriges riksdag en tydlig icke-socialistisk majoritet. Dessutom har den minoritet som vänsterblocket är blivit mycket mer vänster genom att Vänsterpartiet och Miljöpartiet blivit större och Socialdemokraterna mindre.

Moderaterna blev det största icke-socialistiska partiet samtidigt som alla de borgerliga partierna gick framåt. Det innebär ett stöd för den förda politiken men också för en reformpolitik för företagande, marknadsekonomi och minskat fossilt beroende.

Det är ur detta perspektiv svårt att se varför Magdalena Andersson, efter en historisk tillbakagång och ett vänsterblock i minoritet ska få stöd för en vänsterregering som i bästa fall till någon del kan balanseras av Centern.

Alternativet är en agenda som fullföljer den framgångsrika politik som som regeringen Kristersson drivit. Det innebär en politik för företagande som ger fler jobb. Det är så segregationens destruktiva krafter i form av hedersförtryck och skuggsamhällen övervinnas. Det kräver en agenda som ser invandrare som individer och inte en där de kategoriseras utifrån grupp eller kollektiv.

Sverige bör vara en självklar hemvist för stora företag liksom för nya företag som växer, inte ett land som företagarna lämnar.

Vi behöver en energipolitik som tillför kapacitet och stabilitet och som är fossilfri. Det handlar om att fullfölja kärnkraftsplanerna, bejaka vindkraft liksom solenergi samt låter marknaden för bioenergi växa. Vi behöver en ny satsning på forskning som ger oss ledarskap inom AI, medicinska utvecklingens många olika områden, försvarsindustriell förnyelse och rymdteknologi.

Migrationspolitiken kan ta sin utgångspunkt i den stramhet som nu grundlagts, men med större öppenhet för arbetskraftsinvandring och för dem som verkligen behöver politisk asyl. Stramheten kan förenas med öppenhet och respekt för varje individ som kommit hit.

En vänsterregering kan inte uppnå det som nu krävs. Det kan däremot uppnås genom att samtliga de fyra borgerliga partier som fick ett växande väljarstöd tar ansvar för att göra Sverige friare.

Det kan ske genom att de tre partier som regerat under föregående mandatperiod fortsätter, men nu i samverkan med både Centerpartiet och Sverigedemokraterna utanför regeringen.

Centerpartiet kan garanteras en inriktning mot företagande som gör hela landet kan leva, en dynamisk arbetsmarknad och en migrationspolitik som ser till individ och inte grupp. Sverigedemokraterna kan med ansvarstagande fortsatt bidra till icke-socialistisk politik, stram invandring, bättre tandvård och sjukvård samt en konsekvent politik för att bekämpa brottslighet. Även om det kanske inte är lätt är det rätt.

Gunnar Hökmark är ordförande för tankesmedjan Frivärld