Så har myten om att Medvedev och Putin stod för olika krafter och riktningar i det ryska samhället avlivats. När den nuvarande presidenten och tidigare premiärministern nominerar den tidigare presidenten och nuvarande premiärministern till näste president är det ett uttryck för att det ryska samhället är i händerna på en klick makthavare som styr landets media, politik och ekonomi som man vill.
Det är ett korrupt samhälle där privatekonomiska intressen står i vägen för en sund ekonomisk politik och en rättstat. Det drabbar det ryska folket och avgör den utrikespolitiska doktrinen, må det vara mot Ukraina eller mot Georgien, eller mot Europa i sin helhet.
En regim som har upphävt den folkliga kontrollen och kan styra över valen har lämnat demokratin bakom sig. Sådana länder utövar samma maktpolitik mot sina grannar som mot sina medborgare.
Bloggar: Jan Nilsson & Joachim Grundin.

Bäste Gunnar Hökmark! Tycker väl inte att det är läge för en EU-politiker som gett nepotismen och kvartalskapitalismen ett ansikte, att orera om förlorad demokrati! Det är bra för Ryssland, Europa, EU och Sverige att Rysslands ledarduo med Vladimir Putin stannar kvar vid rodret för allas vår trygghet! Själv gav du balterna ditt stöd på måndagsmötena på Norrmalmstorg tillsammans med Andres Küng och gänget, men när Estonia sjönk och 852 dog i Östersjöns kalla vatten, DÅ höll du märkbart tyst, för att inte säga ”käften”! Så gläds med Ryssarna som älskar sin ledare, annat är det ju med Reinfelt i Sverige…här är det ju Filippa och hejduken anders Borg som är populära i de breda lagren, så sopa framför egen dörr du populistiska åsiktsmaskin, eller ge din Corazza-Bildt som har mer att komma med för oss svenskar som lever i verkligheten och inte bland laxsnittar och champagne i Bryssels gråa korridorer! Mvh Anders Peterson