Artikel

Nej till EU-skatt – Debatt i SR Studio Ett

stett
Kategorier: Artikel, Startsida
Taggar: , , , ,

Under eftermiddagen medverkade Gunnar Hökmark i SR Studio Ett från Strasbourg och gav sin syn på EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso förslag om ny skatt på finnansiella transaktioner. Enskilda människor kommer att få betala och drabbas, sade Gunnar Hökmark i debatt med socialdemokraternas Göran Färm.

Lyssna på inslaget här (Gunnar Hökmark medverkar 5 minuter in i inslaget).

Bookmark and Share

Ett svar till Nej till EU-skatt – Debatt i SR Studio Ett

  1. Gustaf Skulason skriver:

    Hej Gunnar, tack för din spirit. Helt rätt, jag uppfattar detta som mer eller mindre en attack på UK med finanscentrum i London. Jag har kommit till slutsatsen om euron att den inte passar alla på grund av olika konkurrenslägen i länder som ex Grekland och Tyskland. Euron har gjort det omöjligt för länderna i södra Europa att reglera den egna ekonomin genom devalveringar. Politikerna i euroländerna kommer inte att hinna med bygget av en federal stat innan Grekland ställer in betalningarna och sätter fart på krisen hos Spanien och Italien. Under tiden är euron utom kontroll, snart följer hela EU:s ekonomi utom kontroll och längre fram kommer America. Enda sättet att stoppa dessa återkommande finansiella krascher är att reformera pengapolitiken och stoppa ” fractional reserve banking” dvs. bankernas möjlighet att skapa vinster genom att driva på skuldsamling och räntor med pengar som inte finns. Jag råder mina vänner på Island i detta läge att lägga Islands EU-ansökan åt sidan, inte tänka på att ens försöka ta i euron med en tång och börja i stället koncentrera sig på att utveckla näringslivet för att kunna skapa jobb. Vi har ju sossar och vänster-gröna som styr på Island.
    De har bara agerat som handläggare åt bankerna och pressat folket till arbetslöshet och existensminimum. Vi hörs hälsar Gustaf Skulason.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Connect with Facebook

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>